Vodní rakety – Xb launcher

Na internetu jsme našli zajímavou disciplínu, výrobu "vodních" raket a jejich vypouštění. Protože se rádi bavíme, rozhodli jsme se takové rakety postavit.

V supermarketu jsme vybrali nejvhodnější lahve s vodou. Voda se nám navíc dost hodila protože u tiskáren je teplo :-) Pak jsem sedl k počítači, otevřel FreeCAD a začal jen tak z hlavy modelovat nějaké ty doplňky, aby lahve vypadaly jako rakety. Pak následovaly testy a znovu k počítači a tak dlouho dokola, až z tiskárny vypadla pěkná špice a křidýlka. Pak už jen stačilo rozehřát tavnou pistoli a vše smontovat.

Horší to bylo s odpalovací rampou. I když se kolega fakt snažil, testy ukázaly že aby rakety trochu létaly musí v nich být tlak alespoň 2.5atm. Prostě každá tištěná odpalovací rampa hned nebo po pár startech praskala. Došlo nám že to nebude cesta a takové rampy jsou nebezpečné, tak jsme si rampu nakonec koupili hotovou na ebay.com. Je to celkem dobré řešení, rampa je opravdu pevná a jistě by ji zručnější kutil svedl postavit doma. Jen je moc lehká a tak jsme ji prostě založili několika betonovými dlaždicemi.

Díly jsme tiskli z PET-G, ale po pár startech a dopadech se občas něco ulomí. Příště budeme tisknout ABS, to určitě vydrží. Vy můžete vyzkoušet třeba i PLA nebo něco z FLEXu. Rampu tisknout nedoporučujeme. Tištěné díly vydrží ledacos, ale takový tlak ne - je to nebezpečné!

Návod na montáž raket a jak nám to létalo najdete pod záložkou videa, příjemnou zábavu...

Tiskový materiál : PET-G
3D tiskárna : Xb1 od Xb printers
Průměr trysky : 0.4mm
Výška vrstvy : 0.25mm
Plných vrstev : 3
Perimetrů : 3
Infil : Cubic 15%
Brim : NE
Podpory : Součástí modelu
Autor : Michal M. a Xb printers team
Zdroj : Xb printers

Máte zájem o tiskárnu? Napište nám

Vyplňte svůj e-mail

Vyplňte zprávu