O Xb1

xb_printers_o_tiskarne_pic1

Rám 3D tiskárny

V Xb printers jsme přesvědčeni, že základem dobré 3D tiskárny je tuhý, stabilní a hlavně přesně sestavený rám.
Po zkušenostech z vývoje se nám nejvíce osvědčila kombinace čelní desky s bočnicemi a závitovými tyčemi. Rám je vyroben z dvojitého Dibondu s vnitřním hliníkovým plátem. Takto je daleko pevnější než dibond klasický. Závitové tyče jsou z nerezové oceli stejně jako spojovací materiál.
Jen stabilita však nestačí, rám musí být i přesně sestaven. Proto si u této konstrukce nejvíce ceníme možnosti rám pohodlně vyladit. Základem je docílit ve všech osách pravých úhlů a absolutní rovnoběžnosti pojezdových tyčí.

Pojezdy a pohon

Pojezdy jsou mechanicky namáhané součásti 3D tiskárny. Jejich provedení má také nemalý vliv na kvalitu tisku. Proto jsme zvolili námi osvědčenou kombinaci ocelových, povrchově kalených a broušených pojezdových tyčí a kvalitních lineárních ložisek od firmy MISUMI.
I přes vysokou kvalitu těchto komponent mají jistou rozměrovou toleranci. Proto ručně vybíráme ložiska pro každou pojezdovou tyč zvlášť. Tím zajišťujeme opravdu hladký chod a vysokou životnost lineáních ložisek.
K pohonu 3D tiskárny používáme kvalitní krokové motory firmy OMC, které se vyznačují menší indukčností, tichým chodem a jsou spolehlivé. Pro samotný pohon os X a Y jsou osazeny ozubené PUR řemeny GT2 s ocelovým jádrem, které se dají přesně napnout pomocí napínacích kladek.
Lze tak snadno vyladit míru napnutí a předejít tak problémům s nekvalitním tiskem.

xb_printers_o_tiskarne_pic2
xb_printers_o_tiskarne_pic3

Elektronika a firmware

3D tiskárna je v podstatě jednoduchý stroj. Ke své činnosti potřebuje jen řídící jednotku, na které je mikrokontrolér propojen s motorovými drivery a periferiemi. V současné době používáme mnohokrát ověřenou základní desku Arduino MEGA s mikrokontrolérem ATmega 2560 a desku pro řízení RAMPS 1.6. 3D tiskárna je na osách X,Y a Z osazena drivery krokových motorů TRINAMIC TMC2208, které jsou řízeny přes sběrnici UART. Řídící elektronice navíc odlehčujeme přídavným POWER modulem pro vytápění tiskové podložky.
3D tiskárna se ovládá pomocí grafického LCD modulu. Ovládání je snadné, přehledné a je plně v češtině. Tisk lze provádět z počítače pomocí USB kabelu nebo z přiložené SD karty. Firmware je založen na celosvětově vyvíjeném software MARLIN. Používáme však jen funkce, které jsou užitečné a firmware upravujeme nebo doplňujeme podle našich potřeb. Základem je vždy jednoduchost ovládání 3D tiskárny.
Naše 3D tiskárny si umí automaticky zkalibrovat výšku tiskové podložky pomocí sondy 3D touch. Tuto kalibraci je potřeba provést jen jednou, nikoliv před každým tiskem. Výšku první vrstvy si můžete při každém tisku doladit pomocí funkce „Babystepping“.
Samozřejmostí je hliníková vyhřívaná tisková podložka s tepelnou izolací, kvalitní ventilátory chlazeni SUNON a SUNON Maglev včetně zdroje, řádně vedená a nadimenzovaná kabeláž a kvalitní konektory.

Příslušenství

Velkým oříškem byl pro nás vhodný držák filamentu. Cílem byla dostatečná stabilita a co nejjednodužší výměna cívek. Náš držák filamentu tyto cíle naplnil. Prostě jen položíte cívku na válečky. To je vše.
Při vývoji jsme si uvědomili, že při kontrole tisku nás často obtěžuje málo světla. Rozhodli jsme se proto k 3D tiskárně přidat LED lampičku, kterou si lze podle potřeby tisk přisvítit.
Nakonec jsme přidali i užitečný box na bok 3D tiskárny, do kterého si uložíte nářadí dodávané s 3D tiskárnou. Navíc také obdržíte čtečku SD karet nebo třeba náhradní trysku hotendu.

Podpora

3D tisk a 3D tiskárny jsou našim velikým koníčkem. Proto jsme rádi, když s námi naši klienti zůstávají v osobním kontaktu a rádi řešíme jejich přání.

3D tisk nás opravdu baví a tak na vývoji stále pracujeme. Sledujeme nové trendy a snažíme se jít tou nejlepší cestou. Rádi testujeme nové možnosti, které rozvoj 3D tisku přináší. Průběžně připravujeme různé upgrade, které jsou pro naše klienty obvykle zdarma a to i v případě, že je potřeba doplnit nebo vyměnit nějaký ten kousek hardware.

Pokud máte dotaz, nápad nebo byste se k nám chtěli přidat, neváhejte a napište nám…

xb_printers_o_tiskarne_pic4